Themes - Twenty Twenty-One - en to id translation catalogue (142 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
id: Twenty Twenty-One adalah kanvas kosong bagi ide-ide Anda dan mengoptimalkan editor blok untuk Anda berkreasi. Dengan pola blok yang baru, memudahkan Anda membuat tata letak yang indah dengan cepat, warna yang teduh dan menarik pada tema ini -- namun dengan desain yang abadi -- akan membuat pekerjaan Anda berkilau. Cobalah! Lihatlah bagaimana Twenty Twenty-One mengoptimalkan portofolio Anda, situs web bisnis, atau blog pribadi.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
id: <span class="nav-short">Artikel</span> sebelumnya

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
id: <span class="nav-short">Artikel</span> lebih baru

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
id: Mode Gelap merupakan pengaturan perangkat. Jika pengunjung Anda menginginkannya, Situs Anda akan tampil dengan latar belakang gelap dan teks cerah. <a href="%s">Pelajari lebih lanjut tentang Mode Gelap.</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
id: Mode Gelap dapat diaktifan dan non-aktifkan dengan sebuah tombol yang dapat Anda temukan di pojok bawah halaman.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
id: Situs web ini menggunakan LocalStorage untuk menyimpan pengaturan ketika fitur Mode Gelap diaktifkan atau non-akifkan.<br> LocalStorage penting untuk mengaktifkan pengaturan dan hanya aktif jika pengguna mengklik tombol Mode Gelap.<br> Tidak ada data disimpan atau dikirim ke basis data.

en: Suggested text:
id: Teks yang disarankan:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
id: Twenty Twenty-One menggunakan LocalStorage ketika fitur Mode Gelap diaktifkan.

en: Dark Mode support
id: Fitur Mode Gelap

en: Learn more about Dark Mode.
id: Pelajari lebih lanjut tentang Mode Gelap.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
id: Untuk mengakses pengaturan Mode Gelap, pilih warna latar belakang cerah.

en: Colors & Dark Mode
id: Warna & Mode Gelap

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
id: Artikel unggulan

[ctx: Post password form]
en: Submit
id: Kirim

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
id: Tanpa judul

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
id: Jalan Utama 123

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
id: contoh@contoh.com

[ctx: Customizer control]
en: Background color
id: Warna latar belakang

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
id: Tema ini mewajibkan WordPress 5.3 atau lebih baru. Anda menggunakan versi %s. Mohon upgrade.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
id: Halaman %

en: Leave a comment
id: Tinggalkan komentar

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
id[0]: %s komentar
id[1]: %s komentar

en: 1 comment
id: 1 komentar

en: On
id: Aktif

en: Off
id: Nonaktif

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
id: Mode Gelap: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
id: Konten ini dilindungi kata sandi. Mohon masukkan kata sandi untuk melihat.

en: Open menu
id: Buka menu

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
id: &#8220;Roses Trémières&#8221; oleh Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
id: &#8220;Daffodils&#8221; oleh Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
id: &#8220;Self portrait&#8221; oleh Berthe Morisot

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
id: &#8220;Reading&#8221; oleh Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
id: Masukkan

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
id: Kunjungi Forum Bantuan

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
id: Baca Dokumentasi

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
id: Butuh bantuan?

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
id: Tambah pola blok

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
id: Buat situs web Anda dengan blok

en: Reading
id: Membaca

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
id: Kolom tumpang tindih

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
id: Bingkai gambar Anda

en: Young Woman in Mauve
id: Wanita Muda di Mauve

en: The Garden at Bougival
id: Taman di Bougival

en: In the Bois de Boulogne
id: Di Bois de Boulogne

en: Roses Trémières
id: Mawar Tremieres

en: Villa with Orange Trees, Nice
id: Vila dengan Pohon Jeruk, Indah

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
id: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; oleh Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
id: Taman yang indah dilukis oleh Berthe Morisot di akhir tahun 1800-an.

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
id: Pola blok adalah kumpulan blok pra-desain. Untuk menambahkannya, pilih tombol Tambah Blok [+] pada toolbar di atas editor. Pilih tab Pola di bawah tab pencarian, dan pilih pola.

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
id: Twenty Twenty-One menyertakan garis yang indah untuk konten Anda. Saat blok gambar dipilih, buka panel "Style" di sidebar Editor. Pilih style blok "Bingkai" untuk mengaktifkannya.

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
id: Twenty Twenty-One juga menyertakan blok kolom dengan gaya tumpang tindih. Saat blok Kolom dipilih, buka panel "Gaya" di sidebar Editor. Pilih style blok "Tumpang tindih" untuk mencobanya.

en: Summary
id: Ringkasan

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
id: Dipublikasikan pada %s

en: Excerpt Settings
id: Pengaturan Kutipan

en: Playing in the Sand
id: Bermain di Pasir

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
id: Berthe Morisot<br>(Perancis, 1841-1895)

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
id: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; oleh Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
id: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; oleh Berthe Morisot

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
id: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; oleh Berthe Morisot

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
id: &#8220;Playing in the Sand&#8221; oleh Berthe Morisot

en: Thick
id: Tebal

en: On Archive Pages, posts show:
id: Pada Halaman Arsip, artikel menampilkan:

[ctx: submit button]
en: Search
id: Cari

en: Search&hellip;
id: Cari&hellip;

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
id: Hasil untuk "%s"

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
id: Lanjutkan membaca %s

en: Dividers
id: Pembagi

en: Frame
id: Bingkai

en: Contact information
id: Informasi kontak

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
id: Daftar proyek dengan gambar mini.

en: Portfolio list
id: Daftar portofolio

en: example@example.com
id: contoh@contoh.com

en: Large text
id: Teks besar

en: Links area
id: Area tautan

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
id: Ukuran penuh

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
id: Diterbitkan %s

en: Page
id: Halaman

en: Close
id: Tutup

en: Primary menu
id: Menu utama

en: Small
id: Kecil

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Newer comments
id: Komentar lebih baru

en: Older comments
id: Komentar terdahulu

en: Full text
id: Teks penuh

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
id: Dengan bangga menggunakan %s

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: White
id: Putih

en: Yellow
id: Kuning

en: Red
id: Merah

en: Purple
id: Ungu

en: Blue
id: Biru

en: Green
id: Hijau

en: Black
id: Hitam

en: Gigantic
id: Amat Sangat Besar

en: Huge
id: Besar Sekali

en: Extra large
id: Ekstra besar

en: Large
id: Besar

en: Extra small
id: Ekstra kecil

en: Purple to red
id: Ungu ke merah

en: Red to purple
id: Merah ke ungu

en: Yellow to red
id: Kuning ke merah

en: Red to yellow
id: Merah ke kuning

en: Yellow to green
id: Kuning ke hijau

en: Green to yellow
id: Hijau ke kuning

en: Yellow to purple
id: Kuning ke ungu

en: Let&#8217;s Connect.
id: Mari Terhubung.

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
id: <span class="meta-nav">Dipublikasikan pada</span><span class="post-title">%s</span>

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
id[0]: Kami menemukan %d hasil untuk pencarian Anda.
id[1]: Kami menemukan %d hasil untuk pencarian Anda.

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
id: Ditandai %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
id: Dikategorikan dalam %s

en: Overlap
id: Tumpang tindih

en: Display Site Title & Tagline
id: Tampilkan Judul Situs dan Tagline

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
id: Tidak ditemukan apapun di sini. Silakan gunakan pencarian.

en: Nothing here
id: Tidak ditemukan apa pun di sini

en: Orange
id: Oranye

en: Gray
id: Abu-abu

en: Dark gray
id: Abu-abu gelap

en: Add widgets here to appear in your footer.
id: Tambah widget di sini untuk menampilkannya di footer Anda.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
id: Teks besar diikuti oleh jejaring media sosial dan tautan alamat e-mail.

en: A new portfolio default theme for WordPress
id: Tema standar portofolio baru untuk WordPress

en: Next post
id: Artikel selanjutnya

en: Purple to yellow
id: Ungu ke kuning

en: Skip to content
id: Lewati ke konten

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
id: Oleh %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
id: Tampaknya kami tidak dapat menemukan yang Anda cari. Mungkin pencarian dapat membantu.

en: Borders
id: Batas

en: Previous post
id: Artikel sebelumnya

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tidak ada yang cocok dengan istilah pencarian Anda. Silakan coba lagi dengan kata kunci yang berbeda.

en: Overlapping images
id: Gambar yang tumpang tindih

en: Two images showcase
id: Menampilkan dua gambar

en: Overlapping images and text
id: Gambar dan teks yang tumpang tindih

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
id: Lihat semua artikel dari %s.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
id: Siap menerbitkan artikel pertama Anda? <a href="%s">Mulai di sini</a>.

en: Media and text article title
id: Judul artikel media dan teks

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
id: Tiga gambar di dalam blok kolom yang tumpang tindih.

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
id: Blok media & teks dengan gambar besar di kiri dan yang lebih kecil dengan bingkai bergaris di kanan.

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
id: Blok kolom yang tumpang tindih dengan dua gambar dan sebuah teks keterangan.

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
id: Blok dengan 3 kolom yang menampilkan informasi kontak dan tautan media sosial.

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
id: Blok Media & Teks dengan gambar besar di sebelah kiri dan judul di sebelah kanan. Judul diikuti oleh pemisah dan paragraf deskripsi.

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
id: https://id.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
id: Tim WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
id: https://id.wordpress.org/themes/twentytwentyone/
