Themes - Twenty Seventeen - en to id translation catalogue (47 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
id: Twenty Seventeen menjadikan situsmu hidup dengan tajuk video dan gambar tajuk yang menawan. Dengan fokus untuk situs bisnis, dia menyediakan beberapa bagian di halaman depan situs sebagaimana widget, menu navigasi dan sosial, sebuah logo dan banyak lagi. Personalisasi grid asimetrisnya dengan skema warna tersuai dan tampilkan konten multimedia Anda dengan post format. Tema bawaan kami di tahun 2017 bekerja dengan hebat dalam berbagai bahasa, untuk berbagai kemampuan dan di berbagai perangkat.

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
id: Tambahkan widget di isni agar muncul di sidebar pada artikel blog anda dan halaman arsip.

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
id: Kopi

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
id: Roti lapis

en: Next Post
id: Pos Selanjutnya

en: Posts
id: Pos

en: Tags
id: Tag

en: Categories
id: Kategori

note: translators: %s: Post date.
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
id: <span class="screen-reader-text">Diposkan pada</span> %s

note: translators: %s: Post author.
en: by %s
id: oleh %s

en: Two Column
id: Dua Kolom

en: One Column
id: Satu Kolom

en: Light
id: Terang

en: Color Scheme
id: Skema Warna

en: Please define an SVG icon filename.
id: Harap tentukan sebuah nama file ikon SVG

en: Theme Options
id: Opsi Tema

en: Page Layout
id: Layout Halaman

note: translators: %d: The front page section number.
en: Front Page Section %d Content
id: Konten Halaman Depan %d

[ctx: Libre Franklin font: on or off]
en: on
id: nyala

en: Top Menu
id: Menu Atas

en: Reply
id: Balas

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tapi tak ada yang cocok dengan terma pencarian Anda. Silakan coba lgi dengan kata kunci berbeda.

en: Nothing Found
id: Tak ada apapun

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
id: Tampaknya kami tak bisa menemukan apa yang Anda inginkan. Mungkin pencarian bisa membantu.

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
id: Cari &hellip;

[ctx: submit button]
en: Search
id: Cari

en: Previous Post
id: Pos Sebelumnya

en: Pages:
id: Laman:

en: Skip to content
id: Lompat ke konten

en: Social Links Menu
id: Menu Tautan Sosial

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Page
id: Laman

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
id: Ups! Laman tersebut tak ditemukan.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
id: Sepertinya tidak ditemukan apapun di sini. Mungkin coba pencarian?

en: Previous page
id: Laman sebelumnya

en: Dark
id: Gelap

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
id: Dengan bangga ditenagai oleh %s

[ctx: label]
en: Search for:
id: Pencarian untuk:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
id: Lanjutkan membaca<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Next page
id: Laman selanjutnya

en: Footer Social Links Menu
id: Menu Tautan Sosial di Footer

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
id: Twenty Seventeen membutuhkan WordPress versi 4.7. Anda saat ini menggunakan  versi %s. Perbaharui WordPress Anda dan coba lagi.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
id: Tim WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyseventeen/
id: https://id.wordpress.org/themes/twentyseventeen/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
id: https://id.wordpress.org/
